
- Etusivu
- Asuminentoimipisteet
- Oulun validia talo
Oulun Validia-talo

![]() |
![]() |
Oulun Validia-talo on ajanmukaistettu yksityiskohtia myöten
Oulun Validia-talontoimitilat on ajanmukaistettu vuonna 2020. Nykyaikaisissa ratkaisuissa on kiinnitetty erityistä huomiota yksityiskohtiin ja asukkaiden tarpeisiin.
Kaikki talon yhteiset tilat ovat sävyltään tyylikkään vaaleita, ja vinyylilankkulattioilla on helppo ja mukava liikkua. Uudet valaistusratkaisut takaavat tasaisen valon, joka auttaa hahmottamista.
Avarat tilat ja esteettömät ulkoilumahdollisuudet
Tallella ovat myös parhaat palat rakennuksen alkuperäisestä 1970-luvun hengestä: talosta löytyy niin avara takkahuone kuin askartelutilakin, ja lisäksi päivätoiminnalla on omat tilansa.
Myös asunnot ovat tilavia, ja niissä kaikissa on estettön lasitettu parveke. Parvekkeilta ja talon ikkunoista avautuvatnäkymät vehreään ympäristöön, jossa pääsee ulkoilemaan esteettömästi. Esteettömät ulkoilumahdollisuudet paranevat pian entisestään, sillä kaupunki kehittää parhaillaan alueen kevyen liikenteen väyliä.
Osaava ja sitoutunut henkilökunta tukenasi
Kaikki tarpeelliset palvelut löytyvät noin kilometrin säteellä talosta, ja Oulun ydinkeskustaankin on matkaa vain pari kilometriä. Keskustaan vievä bussi pysähtyy sadan metrin päässä talosta.
Asukkaiden tukena on 24 tuntia vuorokaudessa, vuoden jokaisena päivänätalon osaava ja sitoutunut henkilökunta, jonka työkentelystä välittyy aito työn ilo.
Tietoa talosta
-
Neljä kerrosta ja 40 asuntoa, joista yksiöt ovat kooltaan 30,5–39,5 m² ja kaksio on 65,5 m².
-
3 asuntoa on kalustettu lyhytaikaista asumista, kuten omaishoidon lomitusta varten.
-
Yhteiset tilat: ruokasali, sauna sekä tiloja harrastustoimintaa varten. Harrastustiloissa on nettipisteet.
Palvelut
Tarjoamme tehostettua palveluasumista vammaisille henkilöille.
Osa asunnoista on kalustettu lyhytaikaista asumista varten: arvioivaan ja valmentavaan asumiseen sekä määräaikaiseen asumiseen, joka sopii esimerkiksi omaishoidon lomitukseen.
Tuotamme Oulun Validia-talossa päivätoimintaa, joka järjestää arkisin aktivoivaa ja mukavaa tekemistä. Suunnittelemme toimintaa yhdessä asiakkaiden kanssa.
Tarjoamme henkilökohtaista apua vammaisille henkilöille. Henkilökohtainen avustaja auttaa päivittäisessä elämässä sovitusti, asiakkaan tarpeen mukaan.
Talossa toimii ateriapalvelu. Voit nauttia ateriat yksikön yhteisissä tiloissa tai tarvittaessa toimitamme ateriat kotiisi palvelukäyntien yhteydessä.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Asukkaaksi taloon
Ota yhteys oman kuntasi vammaispalveluun tai sosiaalitoimeen, jonka kanssa sovit palveluasumisesta.
Katso tarkemmat ohjeet asukkaaksi hakemiseen.
Asukkaan kustannuksiin kuuluvat vuokran lisäksi muut normaaliin vuokra-asumiseen liittyvät kustannukset, kuten vesi, sähkö ja ateriat.
Meillä voit maksaa myös palvelusetelillä.
Yhteystiedot
Oulun Validia-talo,
Kaislatie 1 A,
90150 Oulu
etunimi.sukunimi@validia.fi
Talon omavalvontasuunnitelma
Etkö löytänyt etsimääsi?
Ota yhteyttä