Siirry sisältöön

Lammin Validia-kodin yksikönjohtaja Kaisa Heikkilä haluaa pitää huolta siitä, että kaikilla talon työntekijöillä on mahdollisuus antaa parhaansa lasten hoito- ja kasvatustyöhön.  

Olen yksityisessä elämässäni jo kolmen lapsen mummi, mutta täällä lastensuojeluyksikön johtajana koen olevani vähän kuin suurperheen vanhempi.

Meillä Lammin Validia-kodissa asuu seitsemän lasta, joille tarjoamme turvallisen, kodinomaisen ympäristön. Minun ensisijainen tehtäväni on pitää huolta siitä, että työntekijöillämme on mahdollisuus tehdä lasten hoito- ja kasvatustyötä mahdollisimman hyvin.

Minulle on tärkeää olla läsnä yksikön työntekijöille, kuunnella ja kuulla, mitä heille kuuluu ja miten heillä menee. Haluan tutustua ihmisiin, joiden kanssa teen töitä, jotta voin parhaiten tukea heidän osaamistaan ja vahvuuksiaan.

Hyvä ja turvallinen olo töissä

Aloitin Lammin Validia-kodin yksikönjohtajana helmikuussa 2026. Täällä oli heti hyvä ja turvallinen olo, kun pääsin tekemään töitä osaavien, kivojen ja innostuneiden ammattilaisten kanssa, jotka tuntevat talon tavat.

Kaikkiaan olen työskennellyt erilaisten lastensuojeluyksiköiden johtajana lähes kaksi vuosikymmentä, vuodesta 2008, ja sitä ennen ehdin tehdä neljä vuotta töitä lastensuojelulaitosohjaajana.

Olen pohjakoulutukseltani sosionomi YAMK, ja lisäksi olen kouluttautunut työn ohessa työnohjaajaksi sekä sosiaali- ja terveysalan opettajaksi. Olen suorittanut myös muun muassa pitkän voimavarakeskeisen perhetyön koulutuksen, neuropsykiatrisen valmentajan, seksuaalineuvojan ja neuropsykiatristen valmentajien kouluttajakoulutuksen.

Olen opiskellut työn ohessa oikeastaan aina, ja olen kiitollinen siitä, että työnantajani on mahdollistanut tämän. Näistä koulutuksista on ilman muuta hyötyä työssäni.

Johtajan ainoa tehtävä on saada muut loistamaan

Sosiaali- ja terveysalan opettajaopinnoissani tutustuin positiiviseen psykologiaan, ja se on minulle sydämen asia. Haluan olla se johtaja, joka pitää omalla kunnioittavalla asenteellaan yllä hyvää ilmapiiriä. Tulen töihin reippaalla ja kannustavalla mielellä, ja pyrin aina kiittämään pienistäkin hyvistä teoista.

Viime aikoina tällaisia kivoja arjen tekoja ovat olleet ulko-ovemme viereen laitettu narsissipata ja tsemppilaput seinällä. Yhdessä näistä lapuista lukee: ”Johtajan ainoa tehtävä on saada muut loistamaan.” Seison tuon lauseen takana sataprosenttisesti.

Vahvuudet ja mielenkiinnon kohteet käyttöön toiminnassa

Tehtävääni johtajana kuuluu tietenkin paljon hallinnollista työtä, palkka-, HR- ja talousasioita, ja vastaan myös siitä, että kiinteistö- ja turvallisuusasiat on hoidettu. Yksikönjohtaja vastaa myös jokaisen lapsen hoito- ja kasvatusprosessista, johon kuuluu yhteydenpitoa esimerkiksi yhteistyötahojen ja verkostojen kanssa. Osallistun lasten hoitoon ja kasvatukseenkin sen mukaan, miten aikani riittää. Pääasiallisesti tästä vastaavat kuitenkin arjessa ohjaajamme.

Henkilökuntaan kuuluu minun lisäkseni sairaanhoitaja, sosionomeja ja lähihoitajia. Joukossa ovat edustettuna kaikki sukupuolet, ja ikäjakaumamme on 25-vuotiaasta 55-vuotiaaseen – eli minuun itseeni.

On kiva, että työryhmässämme on monenlaisia ja monenikäisiä ihmisiä, joilla on erilaisia vahvuuksia ja mielenkiinnon kohteita, joita he myös hyödyntävät toiminnassamme. Olemme käyneet lasten kanssa muun muassa luontoretkillä, kalastamassa ja istumassa nuotiolla, ja pihamme grillipaikka otettiin käyttöön jo alkukeväästä.

Työhyvinvointi vaikuttaa lasten hyvinvointiin

Suunnittelemme ja kehitämme toimintaa yhdessä, mutta suunnitelmien strateginen eteenpäin vieminen on minun työtäni. Samalla lailla on viime kädessä minun vastuullani luotsata toimintaa niin, että kaikilla on töissä hyvä olla.

Lastensuojeluyksikkö ei toimisi ilman hyvää työryhmää, ja meidän ryhmämme tosiaan on ihan mahtava. Hyvä yhteishenkemme on kannatteleva voima myös työn raskaina hetkinä.

Sitä hyvää henkeä pitää kuitenkin muistaa ruokkia säännöllisesti ja aktiivisesti. Tämä on meidän alallamme erityisen tärkeä asia, sillä meidän työhyvinvointimme vaikuttaa suoraan talossa asuvien lasten hyvinvointiin.

Lastensuojeluyksikönjohtajan työ Validialla

• Työssä yhdistyvät ihmisten johtaminen, lasten hyvinvoinnin tukeminen sekä turvallisen ja kodinomaisen arjen mahdollistaminen

• Yksikönjohtajan tehtävä on tukea henkilöstöä onnistumaan työssään ja luoda työyhteisö, jossa kaikilla on hyvä ja turvallinen olla

• Työhön kuuluu henkilöstöjohtamisen lisäksi hallinnollisia vastuita, yhteistyötä verkostojen kanssa sekä yksikön toiminnan kehittämistä

• Hyvä työilmapiiri, yhteisöllisyys ja työntekijöiden hyvinvointi näkyvät suoraan myös lasten arjessa ja hyvinvoinnissa