Siirry sisältöön
Dokumentit

Oletko jo Validian perhehoitaja? Tältä sivulta löydät tukea arkeen, yhteystietoja sekä tietoa tulevista valmennuksista.

Perhehoitajillemme on tarjolla tukea ohjaajamme kautta sekä yhteisiä tapaamisia muiden oman alueen sijaisvanhempien kanssa. Saat perhehoidon ohjaajamme kiinni puhelimitse ympärivuorokauden päivystysnumerostamme.

Tarjoamme kaikille uusille sijaisperheille prosessivalmennuksen (PRIDE). Tukiperheille järjestetään erillinen tukiperheiden valmennus. Valmennukset järjestetään tarpeen mukaan, ja ne sisältävät käytännönläheistä tietoa, vertaistukea ja asiantuntijoiden ohjausta.

Seuraavat alkavat valmennukset uusille sijaisperheille:

Tarkemmat prosessivalmennusten (PRIDE) ajat sovitaan aina yhdessä valmennettavien perheiden kanssa. Valmennus sekä valmennusmateriaalit ovat osallistujille maksuttomia. Ole yhteydessä perhehoidon ohjaajiimme ja kysy lisää valmennukseen osallistumisesta, perhehoidosta ja sijaisvanhemmuudesta.

Seuraavat alkavat valmennukset tukiperheille:

Järjestämme kaikille uusille tukiperheillemme lyhyen valmennuksen, johon kuuluu kaksi valmennuskertaa, kotikäynnit sekä välitehtävät.

  • 16.1.2026
  • Maaliskuu 2026
  • Toukokuu 2026
Haluaisitko kuulla lisää sijaisvanhemmuudesta tai tukiperheenä toimimisesta?