Muutos ateriapalveluita koskevassa laskutuksessa

Sosiaali- ja terveysministeriö on asettanut uuden asiakasmaksulain, ja se on astunut voimaan 1.7.2021 (https://stm.fi/asiakasmaksulain-uudistus).
Lain mukaan kuntalaiset maksavat jatkossa aina saman hinnan saamistaan palveluista olivat he sitten yksityisen palveluntuottajan tai kunnan oman palvelutuotannon asiakkaana. Tämän yhdenmukaisuuden varmistamiseksi kuntien tulee jatkossa itse laskuttaa käyttäjäasiakkaita ateriapalveluista.
Uuden lain mukaan Validia ei siis 1.7.2021 lähtien laskuta asumispalveluissa ja päiväaikaisessa toiminnassa ateriamaksua suoraan asiakkaalta, vaan perii ne kunnan vammaispalvelulta. Kunta puolestaan laskuttaa käyttäjäasiakkaita oman käytäntönsä ja hinnastonsa mukaisesti.
Yhtiö on tiedottanut käyttäjäasiakkaita sekä sopimuskuntia muutoksesta.
Etkö löytänyt etsimääsi?
Ota yhteyttä